حسادت

واکنش طبیعی نسبت به احساس حسادت، احساس شرم است. اما اگر هنگام حسادت ورزیدن دچار آشفتگی و شرمساری شویم، این کار باعث می‌شود آن‌ها را سرکوب کنیم؛ بدین ترتیب دیگر نمی‌توانیم برخی درس‌های بسیار مهم را بیاموزیم که در آن‌ها نهفته است. با اینکه حسادت احساسی ناخوشایند است، اما روبرو شدن با این عاطفه یکی از لازمه‌های اجتناب‌ناپذیر برای تعیین یک مسیر شغلی خوب؛ حسادت نوعی فراخوان به عمل است که باید به آن توجه نشان داد، زیرا دربردارنده‌ی پیام‌های تحریف‌شده‌ای است که وجوه پراهمیت اما آشفته‌ای از شخصیت ما را برایمان روشن می‌کند که به ما می‌گوید با بقیه‌ی زندگی‌مان باید چه کنیم.

به جای اینکه سعی کنیم حسادتمان را سرکوب کنیم، باید تمام تلاشمان را بکنیم که آن‌را موشکافانه تحلیل کنیم. هر شخصی که به او حسادت می‌ورزیم، دارای قطعه‌ای از پازلی است که وقتی کامل شود آینده‌ی محتمل ما را به تصویر می‌کشد.

 

آلن دوباتن | شغل مورد علاقه

 

کلا توی این بخشش می‌گه اگر نسبت به کسی حسودی می‌کنین، این نیست که به همه چیز اون آدم حسودی می‌کنین. شما فقط به یه بخش جزئی از زندگی یا دستاوردش احساس حسادت می‌کنین. باید گشت و ریز شد تا بفهمین دقیقا کار از کجا می‌لنگه. مثلا از شغل سفالگری خوشمون میاد به این معنی نیست که می‌خوایم سفالگر بشیم بلکه احتمالا از اون شور و نشاط سفالگری خوشمون میاد. این کتاب توپی بود و تهش رسیدم به اون حرف تینا سیلیگ نویسنده‌ی کتاب ای کاش بیست‌ساله بودم می‌دانستم که می‌گه ای کاش کسی سر راهم میومد و می‌گفت که باید از این بلاتکلیفی استقبال کنم.عضویت در خبرنامه